مقاله کوتاه سروده و ادبيات پايداري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در ادبيات پايداري (ادب و زبان نشريه دانشكده ادبيات و علوم انساني كرمان) از صفحه ۲۸۹ تا ۳۰۹ منتشر شده است.
نام: کوتاه سروده و ادبيات پايداري
این مقاله دارای ۲۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کوتاه سروده
مقاله شعر
مقاله ادبيات پايداري
مقاله هايکو

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: معين الديني فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ادبيات معاصر فارسي-به خصوص در حوزه مقاومت و پايداري-تحت تاثير مناسبت هاي جهاني و تغييراتي که در جهان بيني انسان معاصر و انتظار او از هنر به وجود آمده، به سوي کوتاه گويي و کوتاه سرايي گرايش يافته است. کوتاه گويي هر چند ويژگي ذاتي آثار هنري و ادبي است و در ادوار پيشين نيز با شکل هاي مختلف خود رواج داشته است، اما در روزگار معاصر شکل ها، انگيزه ها و تکنيک هاي ويژه اي يافته، به گونه اي که مي توان کوتاه گويي را جريان غالب و شگرد عمده شعر معاصر و شعر دفاع مقدس دانست. کوتاه سرايي در ادبيات فارسي داراي گونه هاي مختلف و جالب توجه و ويژگي هاي منحصر به فردي است که سبب تمايز آن از جريان هاي ادبي ساير زبان ها از جمله قالب هاي ژاپني مي گردد.
به علاوه، زمينه ها و درونمايه هاي اختصاص يافته به کوتاه سرايي نيز-هر چند که بسيار متنوع است، قابل طبقه بندي در گروه هاي معدود مي باشد که ويژگي عمده اين گروه ها گذرا و آني بودن است. لذا مي توان کوتاه سروده ها را به نحوي شعر لحظه ها نيز ناميد.