سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: ششمین همایش انجمن زمین شناسی ایران

تعداد صفحات: ۳

نویسنده(ها):

محمدحسن کریم پور – گروه زمین شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه فردوسی مشهد
سعید سعادت – گروه زمین شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

چکیده:

کانسار طلای کوه زر تربیت حیدریه از نوع فنی از اسپکیولاریت (Fe2O3 تا ۳۰ درصد) است. کانی سازی در زونهای گسلی و برشی، که سنگهای آتشفشانی و توده های نفوذی اسید – حد واسط کالک آلکالن (ترشیاری) را قطع نموده اند، متمرکز شده است. ویژگیهای مهم این کانسار عبارتند از : بالا بودن اسپکیولاریت (تا ۳۰ درصد)، محدود و پایین بودن کانی های سولفیدی، محدود بودن آلتراسیون آرژیلیگ و بالا بودن میزان W.
سیالات درگیر زونهای مختلف کانی سازی منطقه مورد مطالعه و بررسی قرار گرفتند. سیالات درگیر از نوع غمنی از مایع بوده و میزان فاز گاز آنها متغیر است. بلورهای نمک طعام مشاهده نمی شوند. دمای همگن شدن بین ۲۷۵ درجه سانتی گراد تا ۲۱۰ درجه است. میزان CH4 , CO2 محلول بسیار اندک است.
آزمایشهای استحصال طلا انجام شده و نتایج مطلوب و راندمان بسیار مناسب است. محلول گرمابی غنی از آهنحاوی طلا، مسو سایر عناصر که می تواند منشا ماگمایی داشته باشد، در شرایط فوق اکسیدان موجب کانی سازی اسپکیولاریت، کوارتز و طلا شده و در مناطق خاص کالکو پیریت نیز به مجموعه اضافه شده است.بالا بودن میزان w تا ۴۰۰ppm حائز اهمیت بوده و ارتباط آن با کانی سازی طلا و احتمال ذخیره W در منطقه در دست بررسی است.