مقاله گرايشهاي سياسي، مذهبي ايلخانان بر اساس مسكوكات ايلخاني ۶۵۱-۷۵۶ ه.ق. که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در پژوهش هاي تاريخي (مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني اصفهان) از صفحه ۴۷ تا ۶۵ منتشر شده است.
نام: گرايشهاي سياسي، مذهبي ايلخانان بر اساس مسكوكات ايلخاني ۶۵۱-۷۵۶ ه.ق.
این مقاله دارای ۱۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ايران
مقاله ايلخانان
مقاله مسکوکات
مقاله مذهب
مقاله سياست

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سرافرازي عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
با روي کارآمدن ايلخانان در ايران، ايرانيان و دستگاه ديوانسالاري آنان دست اندرکار بازسازي سنت ها و روشهاي گذشته شدند. سکه هاي دوره ايلخاني نشان دهنده تحولات سياسي، اجتماعي و مذهبي است که با بررسي آنها مي توان به برخي از تحولات آن دوره پي برد.
اين سکه ها، از سوي ايلخاناني چون غازان خان، اولجايتو و ابوسعيد در ميانه سالهاي ۱۲۹۶ /۶۹۶ و ۱۳۳۶ /۷۳۷ ضرب شده اند. برخي از آنها، شاهکارهايي از خطوط منقور هستند که پيام سکه اي اسلامي دارند. مغولان داراي تسامح و تساهل مذهبي بودند و اين امر در مورد سکه هاي آنان نيز آشکار است. اولين حاکمان مغول با اينکه داراي مذهب ديگري بودند، اما نقوش اسلامي در سکه هاي آنان وجود دارد. براي مثال، هولاکو مذهب بودايي داشت و همسرانش مسيحي بودند، اما در سکه هايش شعارهاي اسلامي وجود دارد. از زمان تشکيل حکومت ايلخانان، با اينکه برخي از آنان اسلام آوردند و پيام هاي اسلامي در سکه ها وارد شد، اما نام و القاب ايغوري نيز بر سکه ها نقر مي شد. از زمان سلطان محمد خدابنده (اولجايتو) به خاطر تغيير مذهب وي از تسنن به تشيع، سکه ها داراي عبارات شيعي بخصوص علي ولي الله و نام دوازده امام شد. اين عبارات، از سال ۷۱۰ هجري در سکه ها رسميت يافت و در نهايت، در دوره همين ايلخان نامهاي خلفاي راشدين براي اولين بار در سکه هاي مغولان نمايان شد. اطلاعات استخراج شده از روي سکه ها، نشان مي دهد در ابتدا ايلخانان تعصبي نداشتند و برخي علامتهاي مربوط به مسيحيان، يهوديان و اويغورها در سکه هاي آنان وجود داشت. همچنين از خطوط فارسي، عربي و اويغوري استفاده مي کردند، اما در اواخر حکومت ايلخانان گرايشهاي سياسي و مذهبي باعث ظهور و حذف برخي از شعارهاي مذهبي گرديد.