مقاله گزارشي از تاليف کتاب هاي مهدوي در حوزه علمي حله که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۷ در مشرق موعود از صفحه ۱۱۱ تا ۱۲۴ منتشر شده است.
نام: گزارشي از تاليف کتاب هاي مهدوي در حوزه علمي حله
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حله
مقاله مهدويت
مقاله سيف الدوله
مقاله هلاكوخان
مقاله ملاحم و فتن
مقاله اخبار غيبي
مقاله علماي شيعه
مقاله علماي عامه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فرزانه حافظ

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اين نوشته در ادامه سلسله مقالات بررسي تاليفات در موضوع مهدويت، به بررسي تاليفات در دوره حوزه حله مي پردازد.
شهر حله از آن زمان كه به دست سيف الدوله امير بني مزيد در سال هاي ۴۳۹ تا ۴۹۵ قمري بنيان گذارده شد، مركز شيعيان، فقيهان، دانش مندان و شاعران دل باخته شيعي بوده است.
شهر بغداد در حمله هلاكوخان به عراق، به تصرف مغولان درآمد و تاراج گرديد. در اين ميان، شهر حله با تدبير و حركت سنجيده علماي بيداردل و تدبيرگر، از هجوم وحشيانه مغولان در امان ماند و به دليل امنيت حاكم بر شهر و حضور عالمان، فقيهان و دانش مندان پرآوازه، مرکزيت علمي بغداد به حوزه حله سپرده شد و اين حوزه در طول قرن هاي ششم تا نهم قمري مركز حوزه هاي شيعه نام گرفت. تاليفات مهدويت در اين دوره کمتر از دوره هاي قبل و بعد بوده است؛ زيرا به رغم آن که حاكيمت دولت هاي شيعي، آرامش و آزادي نسبي را براي شيعيان به ارمغان آورده بود، حكومت تازه شيعه شده مغول ها، به تبليغ و ترويج مباني فكري، عقيدتي، فقهي و كلامي بسيار نيازمند بودند و شبهه هاي کلامي مجال را از عالمان براي پرداختن به مهدويت گرفته بود. از سويي، گسترش مدعيان دروغين مهدويت و فرقه هاي آنان، پرداختن به مهدويت را در اين دوره بسيار ضروري مي نمود. در اين باره تنها هفده كتاب از شيعيان و ۳۳ كتاب از علماي عامه اين دوره به يادگار مانده است.