مقاله گزارش مورد: همانژيوم طحالي بزرگ و علامت دار که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۷ در گوارش از صفحه ۳۵ تا ۳۸ منتشر شده است.
نام: گزارش مورد: همانژيوم طحالي بزرگ و علامت دار
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله همانژيوم
مقاله اسپلنومگالي
مقاله نئوپلاسم عروقي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حق ازلي سپيده
جناب آقای / سرکار خانم: غراوي عبدالصمد
جناب آقای / سرکار خانم: باستاني علي
جناب آقای / سرکار خانم: شوشتري زاده تينا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه يا سابقه: تومورهاي عروقي شايعترين تومورهاي اوليه طحال هستند كه انواع خوش خيم يا بدخيم دارند. يكي از انواع اين تومورها همانژيوم است كه جزء تومورهاي عروقي طحال و خوش خيم است. همانژيوم سير كندي دارد و اندازه هاي بزرگ آن نادر است. اين تومور در اغلب موارد بدون علامت است و بيشتر به صورت اتفاقي در زمان راديوگرافي، لاپاراتومي يا اتوپسي ديده مي شود.
شرح مورد: بيمار خانم جواني با علايم تهوع، استفراغ، خونريزي از بيني و بزرگي شديد طحال بستري شد. در بررسيهاي راديوگرافيك همانژيوم طحالي مطرح گرديد پس از اسپلنكتومي و بررسي يافته هاي آسيب شناسي، تشخيص مورد تاييد قرار گرفت. علايم آزمايشگاهي و باليني بيمار پس از جراحي بهبود يافت.
نتيجه گيري: به نظر ميرسد توده هاي طحالي گرچه ناشايع هستند، اما بررسي و پيگيري باليني،‌ آزمايشگاهي و راديوگرافيك بيماران مي تواند راهگشاي تشخيص درست باشد. در بيماران علامت دار، با توجه به خطر بالاي بيوپسي سوزني از ضايعات طحالي، طحال برداري مي تواند پايان بخش شك تشخيصي و علايم و نشانه هاي بيماري باشد.