مقاله گزارش يك مورد از تومورهاي گرد در رتين به همراه هامارتوماي بيني دريك بيمار مبتلا به توبروزاسكلروزيس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در مجله علمي دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني همدان از صفحه ۷۷ تا ۸۲ منتشر شده است.
نام: گزارش يك مورد از تومورهاي گرد در رتين به همراه هامارتوماي بيني دريك بيمار مبتلا به توبروزاسكلروزيس
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بيني
مقاله توبروس اسكلروز
مقاله شبكيه
مقاله هامارتوم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رشادت سهيلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: توبروزاسكروزيس (Ts) يك بيماري پوستي عصبي با توارث اتوزومال غالب است كه ارگانهاي متعددي از جمله مغز، پوست، چشم، قلب، كليه و حتي استخوان را درگير مي كند. ترياد اپي لپسي، عقب ماندگي ذهني و آدنوم سباسه در اين بيماري شاخص است. تشنج در %۸۰ موارد، عقب ماندگي ذهني در (%۴۴) به شكل IQ<21 و مشكلات رفتاري اوتيسم وتشنج هاي تكرار شونده همراه با حالات لبخندي در اين بيماران بعضا ديده مي شود. درTS تظاهرات چشمي شبكيه اي و غير شبكيه اي ديده ميشود.ضايعات رتين به دو فرم تومورهاي گرد (mulberry) در ناحيه سر عصب و اطراف آن همچنين ضايعات صاف و خاكستري رنگ در ناحيه ديسك به نام فاكوما (phakoma) ديده مي شود. در مطالعات اخير به دليل اهميت هامارتوما در تشخيص TS هم اكنون اين يافته جزو علايم اصلي يا (ماژور) محسوب ميگردد.
معرفي بيمار: بيمار پسر بچه ۹ ساله اي است كه به علت تشنج هاي كلونيك استاتوس دربخش اطفال بستري گرديد حين درمان و كنترل تشنج بررسيهاي لازم: شامل اندازه گيري الكتروليتها و Brain MRI & CT scan،EEG  انجام شد كه دال بر بيماري توبروزاسكلروزيس بود. معاينات چشم پزشكي و آنژيوگرافي از هر دو چشم وجود تومور هايMulberry  در عصب بينايي چشم راست را نشان داد در بررسي هاي تكميلي از بيمار با توجه به راديوگرافي از سينوسها CT scan،MRI  وجود هامارتوما در بيني بيمار گزارش شد.
نتيجه نهايي: با توجه به اينكه توبروزاسكلروز يك بيماري مولتي سيستم است لذا در صورت اثبات اين بيماري بر اساس ضايعات پوستي تشنج و
MRI مغز مي بايستي به دنبال احتمال ابتلا ساير ارگانهاي درگير باشيم همانگونه كه در بيمار مورد نظر نيز وجود تومور رتين (شبكيه) و هامارتوماي بيني متعاقب پيگيري و Work Up ساير اعضا به اثبات رسيد.