مقاله گزارش يك مورد استئوميليت بروسلايي استخوان تيبيا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك (ره‌ آورد دانش) از صفحه ۱۳۷ تا ۱۴۲ منتشر شده است.
نام: گزارش يك مورد استئوميليت بروسلايي استخوان تيبيا
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تب مالت
مقاله عوارض استخواني – مفصلي
مقاله استئوميليت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ديدگر فرشيده
جناب آقای / سرکار خانم: اكبري مجيد
جناب آقای / سرکار خانم: سرمديان حسين
جناب آقای / سرکار خانم: صوفيان معصومه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: تب مالت يك بيماري مشترك انسان و دام با انتشار جهاني و يك بيماري شايع در ايران و اندميك در استان مركزي است. استئوميليت بروسلايي يك بيماري نادر است. ما يك مورد استئوميليت بروسلايي استخوان تيبيا متعاقب تروما را گزارش كرديم.
مورد: بيمار آقاي ۲۲ ساله اي است كه به علت زخم مزمن و درناژ شونده استخوان تيبيا مراجعه كرده است. بيمار ۳ سال قبل سابقه تروما به استخوان تيبيا داشته است براي وي پروتز گذاري در موضع صورت مي گيرد كه به دنبال عفونت در مرحله بعدي پروتز خارج مي گردد رنگ آميزي نمونه بافتي باسيل هاي گرم منفي را نشان داد و در كشت ترشحات بروسلا رشد كرد.
نتيجه گيري: اين مورد به دليل نادر بودن و آموزشي بودن بيمار از نظر احتمال جايگزين شدن بروسلا در مواضع زخم مزمن يا وجود جسم خارجي گزارش شده است. با وجود غير شايع بودن تب مالت بايد به عنوان يك علت احتمالي استئوميليت در بيمار با سابقه تماس با حيوانات در نظر گرفته شود.