مقاله گزارش يك مورد لنفانژيوم مدياستن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردين ۱۳۸۹ در علوم پزشكي رازي (مجله دانشگاه علوم پزشكي ايران) از صفحه ۶۷ تا ۷۰ منتشر شده است.
نام: گزارش يك مورد لنفانژيوم مدياستن
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هيگروم كيستيك
مقاله كودكان
مقاله سيستم لنفاوي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خليل زاده سهيلا
جناب آقای / سرکار خانم: پورعبداله ميهن
جناب آقای / سرکار خانم: حسن زاد مريم
جناب آقای / سرکار خانم: خداياري اميرعلي
جناب آقای / سرکار خانم: جوهرزاده مجتبي
جناب آقای / سرکار خانم: پارسانژاد نازنين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: هيگروم هاي سيستيك (لنفانژيوم) خوش خيم بوده و آنوماليهاي شايع رشد و تكاملي با منشا عروقي – لنفي هستند. آنها مي توانند از هر قسمتي از سيستم لنفي منشا بگيرند. با اين حال محل استقرارشان معمولا گردن مي باشد و در اكثريت بيماران (%۸۰-۹۰) تا سن ۲ سالگي بروز مي يابند. اكثر هيگروم هاي سيستيك مدياستن ناشي از گسترش ضايعات گردني مي باشند و هيگروم سيستيك كه به تنهايي در مدياستن قرار داشته باشد بندرت گزارش شده است.
بزرگي ضايعات سيستيك شايع است و ممكن است اين ضايعات ارگانهاي مجاور را تحت فشار قرار دهند و موجب ديسترس تنفسي، مشكلات بلع و تغذيه كودك يا اختلالات عروقي شوند.
معرفي بيمار: در اين مقاله ما پسر بچه اي را با يك توده كيستيك در سمت چپ گردن با گسترش به مدياستن گزارش و درباره يافته هاي باليني، آزمايشگاهي و درمان اين بيماران بحث كرده ايم.
نتيجه گيري: در بيماران مبتلا به هيگروم كيستيك گردن، ارزيابي مدياستن براي بررسي گسترش كيست بايد صورت گيرد و همينطور رزكسيون جراحي تومور از طريق انسيزيون گردني مدنظر قرار گيرد.