مقاله گزارش يک موردآنوريسم کاذب شريان لينگوال به عنوان عارضه نادر تونسيلکتومي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در مجله علمي سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي ايران از صفحه ۳۲۶ تا ۳۳۰ منتشر شده است.
نام: گزارش يک موردآنوريسم کاذب شريان لينگوال به عنوان عارضه نادر تونسيلکتومي
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تونيسلکتومي
مقاله عوارض
مقاله آنوريسم شريان لينگوال

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نوحي سعيداله
جناب آقای / سرکار خانم: فتح العلومي محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: سليماني ابيانه عليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: تونسيلکتومي بي ترديد شايع ترين عمل جراحي در محدوده تخصص گوش حلق و بيني مي باشد. از ميان مهم ترين عوارض اين عمل مي توان به خونريزي، آسيب به بافت هاي اطراف، آسپيراسيون خون، ادم يا آمبولي ريه و عفونت اشاره نمود. ما در اين مقاله به گزارش موردي از آنوريسم کاذب شريان لينگوال به عنوان عارضه اي نادر از تونسيلکتومي مي پردازيم.
گزارش مورد: بيمار پسري است شش ساله که با شکايت تورم دردناک گردن و فک سمت چپ از يک ماه پيش، به درمانگاه گوش حلق و بيني بيمارستان آيتا… طالقاني تهران مراجعه کرده است. در سابقه، عمل جراحي تونسيلکتومي ۴۰ روز قبل (۱۰ روز قبل از شروع تورم) وجود دارد. در معاينه، توده گردني به ابعاد ۶ در ۶ سانتيمتر در ناحيه ساب منديبولار سمت چپ با گسترش به روي فک تحتاني مشاهده مي گردد. بيمار با تشخيص احتمالي عفونت فضاي عمقي گردن تحت رژيم آنتي بيوتيکي وسيع الطيف قرار گرفته و آنژيوگرافي اورژانس شريان کاروتيد و شاخه هاي آن به انجام رسيد که هيچ گونه ابنرماليتي را آشکار نساخت. توده نهايتا تحت پونکسيون تشخيصي با سوزن ۲۵ قرار گرفته و خون آسپيره گرديد. بيمار به اتاق عمل منتقل و باز شد، محل خونريزي به صورت فوران شديد خون از شريان لينگوال يافت گرديد و تشخيص هماتوم ناشي از آنوريسم کاذب شريان لينگوال به اثبات رسيد.
بحث: آنوريسم کاذب شريان لينگوال يک عارضه بسيار نادر تونسيلکتومي است که ثانويه به تروماي حين يا عفونت پس از عمل مي باشد. آنوريسم معمولا در عرض چند ساعت تا چند روز پس از تونسيلکتومي خود را با توده دردناک گردني، خونريزي شديد از بستر لوزه يا تورم يک طرفه کام نشان مي دهد، و ممکن است به سادگي با آبسه پري تونسيلار يا پارافارنژيال اشتباه گردد. تشخيص اين آنوريسم و به ويژه تشخيص شريان مولد آن با آنژيوگرافي مي تواند دشوار بوده، که علت اين امر مسير شريان لينگوال و حلقه آناتوميکي آن در اطراف عضله سوپريور کانستريکتور مي باشد. اداره اين عارضه نادر تونسيلکتومي در گرو تشخيص سريع آن است.