مقاله گزارش يک مورد: آکرومگالي و بروز سرطان پستان در يک مرد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در پژوهش در پزشکي از صفحه ۵۵ تا ۵۸ منتشر شده است.
نام: گزارش يک مورد: آکرومگالي و بروز سرطان پستان در يک مرد
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سرطان پستان مرد
مقاله آکرومگالي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: يگانه روح اله
جناب آقای / سرکار خانم: موسويان سيدامير

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: آکرومگالي ناشي از افزايش توليد هورمون رشد و عدم تعادل رشد سلولي است که منجر به بروز علايم سوماتيک و اختلال در کار اعضا مي شود. افزايش طول عمر افراد آکرومگال با بروز بيشتر سرطان هاي کولورکتال، پستان و خون همراه است. در اين مقاله يک مورد معرفي مي گردد.
معرفي مورد: يک مرد ۵۷ ساله با تشخيص آکرومگالي از ۳۰ سال قبل مراجعه کرد. وي از ۲ سال قبل از مراجعه، متوجه توده اي در پستان راست شده بود که سير بزرگ شونده اي داشت. در معاينه اوليه، توده اي به ابعاد تقريبي ۵ سانتي متر در ناحيه ساب آرئولار با قوام سفت و سطح زخمي با چسبندگي به ديواره قفسه سينه همراه با لنفادنوپاتي فيکس ناحيه آگزيلاري همان طرف مشهود بود. براي وي ماستکتومي مديفيه راديکال (MRM) انجام گرفت. نمونه بافت شناسي کارسينوم داکتال مهاجم را تاييد کرد.
نتيجه گيري: آکرومگالي احتمالا مي تواند به عنوان عامل خطري در ايجاد سرطان پستان دخيل باشد و افرادي که از سطح هورمون رشد بالاتري برخوردار هستند در معرض خطر بيشتري قرار دارند.