مقاله گزارش يک مورد اثر درماني الکتروشوک (ECT) در بيمار مبتلا به اختلال تبديلي همراه با اختلال خلقي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در پژوهش در پزشکي از صفحه ۷۵ تا ۷۸ منتشر شده است.
نام: گزارش يک مورد اثر درماني الکتروشوک (ECT) در بيمار مبتلا به اختلال تبديلي همراه با اختلال خلقي
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اختلال تبديلي
مقاله اختلال خلقي
مقاله الکتروشوک (ECT)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ديباج نيا پروين
جناب آقای / سرکار خانم: زينليان پگاه
جناب آقای / سرکار خانم: ظهيرالدين عليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: اختلال تبديلي (Conversion disorder) نوعي اختلال در عملکرد جسمي است که با مفاهيم آناتوميکي و فيزيولوژيکي دستگاه هاي عصبي مرکزي يا محيطي مطابقت نمي کند. اين اختلال که در بين نوجوانان و بالغين جوان شايعتر است، متعاقب استرس بروز مي کند و موجب اختلال در عملکرد عضوي بدن مي گردد. علي رغم شيوع بالاي تابلوي کلاسيک، اين اختلال تابلوهاي باليني بسيار ناشايعي را نيز ايجاد مي کند و اغلب با تشخيص توأم اختلالات خلقي، اختلالات اضطرابي و اسکيزوفرني ارتباط دارد، لذا به معرفي يک مورد آن اقدام شد.
معرفي مورد: مورد گزارش شده نمونه اي از تابلوي اختلال تبديلي توأم با اختلال خلقي است که علايم بصورت انقباض شديد انگشتان و آرنج دست چپ بود که به دنبال تروماي دست مربوطه ايجاد شده و همراه با نوسانات خلقي و پرخاشگري و افکار خودکشي بود که با درمان الکتروشوک علايم برطرف شد.
نتيجه گيري: نکته مهم در برخورد با بيماراني که با علايم جسمي مراجعه مي نمايند، توجه کافي به عوامل فردي و اجتماعي موثر در بروز اين علايم است. به علاوه، توجه به ديگر اختلالات روانپزشکي همراه و درمان به موقع آنها از اهميت والايي برخوردار است. واژگان کليدي: اختلال تبديلي، اختلال خلقي، الکتروشوک(ECT) .