مقاله گزارش يک مورد انفارکتوس حاد قلبي بدنبال سنگ شکني برون اندامي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در فصلنامه دانشگاه علوم پزشكي سبزوار (اسرار) از صفحه ۲۲۴ تا ۲۲۸ منتشر شده است.
نام: گزارش يک مورد انفارکتوس حاد قلبي بدنبال سنگ شکني برون اندامي
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله انفارکتوس حاد قلبي
مقاله سنگ شکني برون اندامي
مقاله گزارش موردي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جلال يزدي مجيد
جناب آقای / سرکار خانم: صمدي پور عزت

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: سنگ شکني برون اندامي يکي از شيوه هاي درماني کم عارضه سنگ هاي کليه است. هماتوم از عوارض خطرناک و هماچوري، عارضه شايع اين روش درماني است. اثرات قلبي عروقي اين روش شامل، افزايش فشار خون دياستوليک و ايجاد آريتمي هاي دهليزي، تشديد نارسايي قلبي و اختلال در پيس ميکر قلبي است. امروزه استفاده از سنگ شکني برون اندامي در اکثر شهر هاي بزرگ رواج يافته است. پيش گيري از عوارض تحريک کننده حيات و نيز اتخاذ مطلوب ترين روش براي درمان چنين بيماراني ضروري است معرفي بيمار: بيمار مردي ۴۸ ساله است که به علت سنگ کليه تحت درمان سنگ شکني برون اندامي قرار گرفته و دو ساعت پس از آن دچار درد قفسه سينه شده است. وي پس از مراجعه به اورژانس با تشخيص انفارکتوس قسمت تحتاني قلب تحت درمان با آسپرين، استرپتوکيناز و هپارين قرار گرفت. شش ساعت بعد دچار هماچوري شديد و هماتوم کليه شد که با قطع داروهاي ضد انعقاد و مايع درماني مناسب و استفاده از داروهاي وازوکنسترکتيو و آپروتينين بيمار نجات يافت و با حال عمومي خوب از بيمارستان مرخص شد.
نتيجه گيري: احتمال وقوع انفارکتوس ميوکارد حاد به دنبال سنگ شکني برون اندامي مساله اي است که بايد مورد توجه قرار گرفته و براي پيش گيري از آن بايد بررسي دقيق تر بيماران از نظر قلبي عروقي، قبل و بعد از سنگ شکني انجام شود.