مقاله گزارش يک مورد تب کريمه کونگو همراه با بروسلوز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در فصلنامه دانشگاه علوم پزشكي سبزوار (اسرار) از صفحه ۶۳ تا ۶۶ منتشر شده است.
نام: گزارش يک مورد تب کريمه کونگو همراه با بروسلوز
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تب خونريزي دهنده کريمه-کونگو
مقاله بروسلوز
مقاله عفونت همراه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: هاشميان مريم
جناب آقای / سرکار خانم: ابراهيمي مسعود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: تب کريمه کونگو (CCHF) اولين بار در سال ۱۹۴۴ در کريمه و سپس در سال ۱۹۵۶ در کونگو شرح داده شد. سرانجام با بررسي هاي بيشتر، يکسان بودن اين دو بيماري در دو قاره مشخص شد و به اسم «تب خونريزي دهنده کونگو کريمه» نامگذاري شد. اين بيماري يکي از انواع تب هاي خونريزي دهنده است که پس از طي دوره کمون کوتاه مدت به صورت تب، لرز و ميالژي تظاهر کرده و پس از گذشت حدود پنج روز از شروع، وارد فاز خونريزي دهنده مي شود.
معرفي بيمار: بيمار مورد معرفي، يک پسر ۱۵ ساله مبتلا به بروسلوز و تحت درمان از حدود پانزده روز قبل است که به علت تب، سردرد و استفراغ مراجعه و با تشخيص اوليه مننژيت بروسلايي بستري شده است و به علت ترومبوسيتوپني و پتشي هاي پراکنده و اپيستاکسي نمونه سرم بيمار از نظر CCHF به روش RT-PCR مورد آزمايش قرار گرفته و مثبت گزارش شده است.
نتيجه گيري: احتمال ابتلا به CCHF در مشاغل مرتبط با دام وجود دارد و از آن جا که علايم ابتدايي اين بيماري شبيه به بيماري بروسلوز است، بايد اين تشخيص در بيماران مبتلا به بروسلوز مد نظر قرار گيرد.