مقاله گزارش يک مورد ترومبوسيتوز در نوزاد متولد شده از مادر معتاد به اپيوئيدها که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در مجله دانشگاه علوم پزشكي كرمان از صفحه ۳۷۹ تا ۳۸۲ منتشر شده است.
نام: گزارش يک مورد ترومبوسيتوز در نوزاد متولد شده از مادر معتاد به اپيوئيدها
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ترومبوسيتوز
مقاله سندروم محروميت نوزادي
مقاله اپيوئيدها
مقاله متادون

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قائمي مرجان
جناب آقای / سرکار خانم: راميار اصغر
جناب آقای / سرکار خانم: طلايي زواره سيدعليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ترومبوسيتوز نوزادي پديده اي بسيار نادر است که در نوزادان متولد شده از مادران معتاد رخ مي دهد. اين پديده، در نتيجه محروميت از اپيوئيدها چند روز پس از زايمان رخ داده، علت آن ناشناخته است و به تدريج بدون ايجاد هيچ گونه عارضه اي از بين مي رود.
در اين گزارش نوزادي معرفي مي شود که از مادر معتاد به هرويين تا قبل از حاملگي و مصرف کننده متادون در حين حاملگي به دنيا آمده است. نوزاد در روز ۱۴ بعد از تولد با شک به سندرم محروميت بستري مجدد شده و اقدامات حمايتي براي وي انجام شد. در بررسي هاي روتين آزمايشگاهي ترومبوسيتوز وجود داشت که هيچ گونه علتي به جز اعتياد مادر براي آن يافت نشد. ميزان پلاکت در روز اول بستري ۱۱۶۸۰۰۰ بوده و پس از ۲۸ روز به ۷۳۹۰۰۰ رسيد. درمان خاصي براي نوزاد انجام نشد و هيچ گونه عارضه اي در نوزاد مشاهده نشد. اين گزارش مويد آن است که ترومبوسيتوز ممکن است بخشي از سندروم محروميت در نوزادان باشد که بدون برجا گذاشتن عارضه اي، قابل برطرف شدن است.