مقاله گزارش يک مورد حاملگي سه قلو با سقط خود به خودي يک قل و خروج يک جفت و ادامه حاملگي با تولد دو نوزاد زنده که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردين و ارديبهشت ۱۳۹۰ در مجله زنان مامايي و نازايي ايران از صفحه ۵۴ تا ۵۸ منتشر شده است.
نام: گزارش يک مورد حاملگي سه قلو با سقط خود به خودي يک قل و خروج يک جفت و ادامه حاملگي با تولد دو نوزاد زنده
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حاملگي سه قلو
مقاله سقط خودبه خودي
مقاله پيامد بارداري
مقاله جنين

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پورجواد منيره
جناب آقای / سرکار خانم: دادگر سلمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: حاملگي سه قلو و بيشتر از سه قلو با خطر قابل توجهي براي مادر و جنين همراه است و احتمال تولد زنده را کاهش مي دهد. در اين مقاله يک مورد نادر حاملگي سه قلو با پيامد ادامه حاملگي سه قلو پس از دفع خودبه خودي يکي از جنينها گزارش مي شود.
گزارش مورد: خانمي ۲۱ ساله پس از ۵ سال ناباروري با تحريک تخمک گذاري سه قلو حامله شده بود، يکي از قلها به طور خودبه خودي دچار سقط شد با توجه به اصرار بيمار به ادامه بارداري، سرکلاژ انجام و تحت درمان با داروهاي ضد انقباض و آنتي بيوتيک قرار گرفت. دو قل ديگر به زندگي داخل رحمي ادامه داده و نهايتا در سن ۲۸ هفتگي به علت آبريزش و شروع انقباضات زايماني حاملگي با تولد دو جنين زنده خاتمه يافت که يکي از قلها دو هفته بعد از تولد فوت کرد اما قل سوم هنوز زنده است.
نتيجه گيري: ادامه بارداري علي رغم سقط خود به خودي يک جنين در حاملگي سه قلو امکان پذير است بخصوص در خانمي که سابقه ناباروري داشته است.