مقاله گزارش يک مورد سندرم “آسم ناشي از آسپرين ” به دنبال مصرف ناپروکسن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مجله دانشگاه علوم پزشكي پارس (دانشگاه علوم پزشكي جهرم) از صفحه ۶۲ تا ۶۸ منتشر شده است.
نام: گزارش يک مورد سندرم “آسم ناشي از آسپرين ” به دنبال مصرف ناپروکسن
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گزارش موردي
مقاله آسم ناشي از آسپرين
مقاله ناپروکسن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حميدي زاده سعيد
جناب آقای / سرکار خانم: صالحي كمال
جناب آقای / سرکار خانم: بوستاني كمال

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در بعضي از بيماران مبتلا به آسم، آسپرين و داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي(NSAID)  که سيکلواکسيژناز ۲، (COX1,2) 1 مهار مي کنند باعث تشديد حملات آسم و بروز يک سري عکس العمل هاي مختلف در بيني، چشم و راه هاي هوايي مي شوند، که به نام سندرم آسم ناشي از آسپرين (Aspirin Induced Asthma – AIA) معروف است. اين سندرم باليني از موارد بسيار نادر و کمياب مي باشد. در گزارش حاضر به وضعيت خانمي ۴۰ ساله مبتلا به آسم که به دنبال مراجعه به پزشک و تجويز ناپروکسن و مصرف يک عدد از آن دچار تنگي نفس شده بود پرداخته شده است. بيمار مذکور در اورژانس بيمارستان فاطمه الزهرا شهرستان مياندواب دچار ايست قلبي – ريوي مي شود که بلافاصله بيمار اينتوبه شده و پس از احياي قلبي و ريوي موفقيت آميز براي او و برگشت بيمار، جهت ادامه درمان با GCS=3 به بخش مراقبت هاي ويژه منتقل مي شود. بيمار ياد شده بعد از پنج روز با هوشياري کامل ترخيص مي شود. بروز اين سندرم با ارايه آموزش هاي لازم به راحتي قابل پيشگيري مي باشد، در حالي که در بعضي شرايط مي تواند به شدت تهديدي براي زندگي باشد. به ويژه در شرايطي که شخص از مراکز درماني دور باشد بايستي بيمار شناسايي شده و در مورد نحوه مصرف داروها و آشنايي با علايم بروز سندرم و راه هاي پيشگيري آموزش هاي لازم به بيمار و خانواده اش داده شود.