مقاله گزارش يک مورد سندرم تاليدوميد کاذب در بيمارستان شهيد اکبرآبادي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در مجله دانشگاه علوم پزشکي رفسنجان از صفحه ۷۵ تا ۸۱ منتشر شده است.
نام: گزارش يک مورد سندرم تاليدوميد کاذب در بيمارستان شهيد اکبرآبادي
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فوکومليا
مقاله لب شکري
مقاله شکاف کام
مقاله اتوزومال مغلوب

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كي پور فريده
جناب آقای / سرکار خانم: ناقي ايلانا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: سندرم Roberts يا تاليدوميد کاذب، ضايعه مادرزادي نادري است که با مالفورماسيون هاي متعدد به صورت عدم تشکيل استخوان هاي بلند اندام ها (فوکومليا)، ناهنجاري هاي جمجمه و صورت مانند شکاف کام و لب شکري مشخص مي شود و داراي منشا ژنتيکي مي باشد.
هدف از معرفي اين مورد، معرفي بيماري هايي با منشا ژنتيکي است که در نتيجه ازدواج با افراد هم خون اتفاق مي افتد و با به دنيا آمدن اين نوزادان خانواده و اجتماع دچار آسيب هاي عاطفي و اقتصادي مي گردند.
شرح مورد: خانم باردار ۳۸ ساله در سن حاملگي ۳۸ هفته به علت انقباضات رحمي در آبان ماه ۱۳۸۷ به بيمارستان شهيد اکبرآبادي تهران مراجعه کرد. به علت سابقه سه بار سزارين، به طور اورژانس مورد عمل جراحي قرار گرفت. نوزاد دختر داراي ناهنجاري هاي متعدد به صورت عدم تشکيل ساعد و بازوي دست راست، اليگوداکتيلي در دست چپ، لب شکري و شکاف کام، هيپرتلوريسم (عدم تقارن چشم ها) و عدم تشکيل ريشه بيني در چهره بود.
نتيجه گيري: غربالگري از نظر بيماري هاي ژنتيکي بر اساس سن مادر، سابقه خانوادگي، زمينه نژادي يا قومي زن و شوهر بايد صورت گيرد. تشخيص بيماري در مراقبت دوران بارداري (پره ناتال) امکان بهينه کردن کيفيت زايمان يا خاتمه دادن به حاملگي را فراهم مي کند.