مقاله گزارش يک مورد کيست آنوريسمال استخواني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در مجله دانشگاه علوم پزشكي كرمان از صفحه ۱۸۷ تا ۱۹۳ منتشر شده است.
نام: گزارش يک مورد کيست آنوريسمال استخواني
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کيست آنوريسمال استخواني
مقاله ضايعات خوش خيم
مقاله تومورهاي فکي منديبل

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: هنرمند ماريه
جناب آقای / سرکار خانم: ريسباف سيروس
جناب آقای / سرکار خانم: اكبري نرجس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کيست آنوريسمال استخواني غالبا در استخوان هاي بلند و مهره ها و به ندرت در نواحي فکي-صورتي ديده مي شود. در اين گزارش خانم ۱۹ ساله اي معرفي مي شود که با شکايت تورم در ناحيه پرمولرهاي سمت چپ منديبل مراجعه کرده بود و با تشخيص سلوليت دنداني درمان آنتي بيوتيک دريافت کرده بود. در بررسي راديوگرافي راديولوسنسي يوني لاکولار با حدود مشخص در ناحيه پري اپيکال پرمولرهاي منديبل مشاهده مي شد. پس از شش ماه تورم وسيع در ناحيه مبتلا همراه با پاراستزي و رشد سريع ايجاد شد. در بررسي اسکن سه بعدي ضايعه مولتي لاکولار که پيشنهاد کننده ضايعه عروقي بود مشاهده شد. با برش جراحي و کورتاژ ضايعه تحت درمان قرار گرفت و بلافاصله پس از آن با پليت بازسازي شد.
کيست آنوريسمال استخواني ضايعه غير نئوپلاستيک است که مي تواند به صورت موضعي مهاجم باشد و به واسطه رشد سريع در تشخيص افتراقي با ضايعات آملوبلاستوما، اوسي فاينگ فايبروما و کيست هاي اپي تليالي و همچنين ژانت سل گرانولوما قرارگيرد. درمان آن جراحي محافظه کارانه ضايعه همراه با کورتاژ و خارج سازي يکپارچه آن است.