مقاله گزارش يک مورد کيست هيداتيد لگني با ادم اندام تحتاني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در مجله دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشكي مشهد از صفحه ۵۳ تا ۵۶ منتشر شده است.
نام: گزارش يک مورد کيست هيداتيد لگني با ادم اندام تحتاني
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کيست هيداتيد
مقاله اکينوکوکوس گرانولوزوس
مقاله لگن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كلالي اميرمنصور
جناب آقای / سرکار خانم: علوي سيدمحمد
جناب آقای / سرکار خانم: يوسفي فريد
جناب آقای / سرکار خانم: نديمي محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: بيماري هيداتيد يک عفونت انگلي ناشي از مرحله لاروي کرم پهن سگ سانان (اکينوکوکوس گرانولوزوس) در انسان (ميزبان واسط اتفاقي) مي باشد. انسان در اثر خوردن آب يا سبزيجات آلوده به تخم کرم، مبتلا مي شود. محل هاي شايع درگيري در انسان به ترتيب کبد و ريه ها است. درگيري نواحي دور دست نظير لگن از تظاهرات بسيار نادر اين بيماري محسوب مي شود، لذا در اين مقاله به معرفي يک مورد کيست هيداتيد لگني با تظاهرات ناشايع پرداخته مي شود.
معرفي بيمار: بيمار مرد ۷۵ ساله ايست که در حدود ۴ ماه قبل به دليل تورم اندام تحتاني چپ با تشخيص احتماليDVT  بستري شده است. پس از آن بيمار دچار دردهاي شکمي ژنراليزه با برتري در ناحيه LLQ شده که همراه با ضعف، بي حالي و کاهش اشتها بوده است. در سونوگرافي و سي تي اسکن لگن، توده کيستيک در طرف چپ لگن گزارش شد که مطرح کننده کيست هيداتيد بوده است. سرانجام پس از تاييد سرولوژيک، بيمار با تشخيص کيست هيداتيد لگني تحت عمل جراحي قرار گرفت و پاتولوژي کيست خارج شده نيز مويد اين تشخيص بوده است.
نتيجه گيري: حفره لگني محل شايعي براي کيست هيداتيد نمي باشد. در مقالات معدودي که از کيست هاي لگني منتشر شده است، علايمي همچون دردهاي شکمي، تکرر ادراري، کاهش جريان ادراري، احتباس ادراري، دردهاي راديکولر اندام تحتاني يا افتادگي پا ثانويه به اثر فشاري بر روي مثانه و شبکه عصبي لومبوساکرال گزارش سده است. در اين بيمار کيست هيداتيد لگني باعث يافته هاي ناشايعي همچون تورم اندام تحتاني چپ و درد شکمي به علت اثر فشاري بر روي عروق لنفاوي و ارگان هاي مجاور شده است.