مقاله گزارش يک مورد گاستروآنتريت ائوزينوفيليک با تظاهر انسداد ناقص و خونريزي روده باريک که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در گوارش از صفحه ۲۳۹ تا ۲۴۳ منتشر شده است.
نام: گزارش يک مورد گاستروآنتريت ائوزينوفيليک با تظاهر انسداد ناقص و خونريزي روده باريک
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گاستروآنتريت ائوزينوفيليک
مقاله ارتشاح ائوزينوفيل ها
مقاله انسداد روده باريک
مقاله پردنيزولون

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پاشايي محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: ابراهيمي درياني ناصر
جناب آقای / سرکار خانم: اژدركش حسين
جناب آقای / سرکار خانم: حبيب الهي پيمان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
گاستروآنتريت ائوزينوفيليک بيماري نادر با علت ناشناخته است که به دليل ارتشاح ائوزينوفيل ها در ديواره دستگاه گوارش (به خصوص در معده و روده باريک) به وجود مي آيد، علايم و نشانه هاي اين بيماري به لايه درگير شده از ديواره دستگاه گوارش بستگي دارد.
در اين مقاله بيماري را معرفي مي کنيم که به دليل درد قسمت مياني شکم بستري شده بود. درد بيمار از حدود يک ماه پيش شروع شده که با غذا خوردن شديدتر مي شد. در طي اين مدت ۵ کيلوگرم کاهش وزن پيدا کرده بود. بيمار حدود ۱-۲ ساعت بعد از غذاخوردن دچار استفراغ مي شد. در آزمايش هاي انجام گرفته براي بيمار لکوسيتوز حدود ۱۳۰۰۰ با ائوزينوفيلي %۶ وجود داشت. در گرافي ساده شکم سطوح مايع هوا وجود اشت و در سي تي اسکن افزايش ضخامت ديواره دوازدهه و رکتوم و خونريزي زير مخاطي در قسمت دوم دوازدهه وجود داشت. در لاپاراسکوپي انجام شده ضايعات خونريزي دهنده در جدار روده باريک ازژژونوم تا ايلئوم وجود داشت که بيوپسي برداشته شده و پاتولوژيست، ارتشاح پراکنده ائوزينوفيل ها همراه با ارتشاح سلول هاي التهابي در لاميناپروپريا در نمونه بيوپسي گزارش کرد.