مقاله گزارش يک مورد گاستروانتريت ائوزينوفيليک با تظاهرات اوليه دل درد و آسيت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مجله دانشگاه علوم پزشكي قم از صفحه ۵۵ تا ۶۱ منتشر شده است.
نام: گزارش يک مورد گاستروانتريت ائوزينوفيليک با تظاهرات اوليه دل درد و آسيت
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گاستروانتريت
مقاله آسيت
مقاله پردنيزولون

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قدير محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: قانوني اميرحسين
جناب آقای / سرکار خانم: خان احمدي ناصر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: گاستروانتريت ائوزينوفيليک يک اختلال هتروژني است که در کودکان و هم چنين در بزرگسالان ممکن است ديده شود. مشخصه آن ترشح مقدار زياد ائوزينوفيل است، و در آسيب شناسي نيز يک يا چند سگمان از مري تا رکتوم مي تواند درگير آن باشد. در گاستروانتريت ائوزينوفيليک امکان درگير شدن بيش از يک لايه از جدار لوله گوارش وجود دارد. شکل بروز علايم باليني آن نيز وابسته به محل درگيري و عمق آن در لايه هاي جدار لوله گوارش است. درگيري کل ضخامت جدار لوله گوارش به همراه لايه سروز، تنها در %۱۰ بيماران مبتلا به گاستروانتريت ائوزينوفيليک ديده مي شود که اين حالت از علايم معمول بيماري آسيت است. نکته قابل توجه در بيمار مورد بررسي، درگيري تمام ضخامت جدار روده و بروز آسيت بدون درگيري واضح مري و معده بوده، که با دريافت درمان استروئيد به بهبودکامل رسيده است.
معرفي مورد: بيمار پسر نوجوان ۱۶ ساله اي است که با درد شکم متناوب و آسيت به پزشک مراجعه نمود. با مشاهده ائوزينوفيلي در خون و مايع آسيت و با شک به گاستروانتريت ائوزينوفيليک بررسي هاي اوليه انجام گرفت و بعد از انجام نمونه برداري از تمام جدار (Full Thickness Biopsy) به کمک لاپاراسکوپي، تشخيص گاستروانتريت ائوزينوفيليک قطعي شد. بيمار تحت درمان با پردنيزولون قرار گرفت و درد شکم و آسيت وي به سرعت بعد از شروع درمان بهبود يافت.