مقاله گزارش ۱۱ مورد نتايج جراحي بي اختياري مدفوع به علت جابجايي ركتوم در كودكان مقعد بسته متعاقب عمل آنوركتوپلاستي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در شهريور ۱۳۸۹ در علوم پزشكي رازي (مجله دانشگاه علوم پزشكي ايران) از صفحه ۵۱ تا ۵۸ منتشر شده است.
نام: گزارش ۱۱ مورد نتايج جراحي بي اختياري مدفوع به علت جابجايي ركتوم در كودكان مقعد بسته متعاقب عمل آنوركتوپلاستي
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بي اختياري مدفوع
مقاله جابجايي عضله اسفنکتر مقعد
مقاله نقص اسفنکتر مقعد
مقاله مقعد بسته
مقاله آنورکتوپلاستي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دلشاد صلاح الدين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: بي اختياري مدفوع متعاقب عمل آنوركتوپلاستي در بيماران مقعد بسته، يكي از عوارض اين عمل در كودكان به شمار مي آيد. جابجايي ركتوم و نقص عضله اسفنكتر از علل نسبتا شايع بي اختياري مدفوع متعاقب عمل آنوركتوپلاستي در بيماران مقعد بسته مي باشد. در صورتي كه دهانه آنوركتوم به طور كامل جدا از اسفنكتر باشد، جابجايي كامل ركتـوم ياComplete mislocation  و در صورتي كه علت نقص اسفنكتر باشد، Partial mislocation مطرح مي گردد. با ترميم اسفنكتر مقعد و يا قرار دادن ركتوم در محل طبيعي خود، به بي اختياري پايان داده مي شود. هدف از اين پژوهش، بررسي علت بي اختياري مدفوع متعاقب عمل آنوركتورپلاستي در كودكان مقعد بسته به دليل جابجايي دهانه مقعد و ارزيابي نتايج درمان جراحي مي باشد.
روش كار: اين مطالعه به صورت توصيفي و گذشته نگر
(Retrospective) بوده و بر اساس روش آماري نمونه گيري در دسترس انجام گرفته است. يازده كودك (۷ پسر و ۴ دختر) با متوسط سن ۴٫۵ سال كه متعاقب عمل آنوركتوپلاستي دچار بي اختياري مدفوع شده بودند، با استفاده از امكانات پاراكلينيكي همچون EMG، MRI، سونوگرافي Endoanal و بررسي زير بيهوشي با Muscle stimulator، نقشه برداري (Mapping) اسفنكتر مقعد تهيه و محل جابجايي يا نقص مشخص گرديد. در دو مورد دهانه مقعد كاملا خارج از اسفنكتر و به صورت جابجايي كـامـل ركتوم Complete mislocation و در ۹ مورد نقـص عضـلاني اسفنكـتر Partial mislocation منجر به بي اختياري شده بود. در ۷ مورد ترميم به همراه كلستومي و در ۴ مورد بدون انجام آن، صورت گرفت. درمان در دو مورد جابجايي كامل، با قرار دادن آنوركتوم در ميان عضله اسفنكتر(Relocation)  و در ۹ مورد با ترميم نقص عضلاني اسفنكتر مقعد صورت گرفت.
يافته ها: از ۱۱ بيمار عمل شده، ۹ بيمار از كنترل كافي برخوردارشدند. ۲ بيمار ۶ و ۱۱ ساله تا مدت ۸ و ۴۸ ماه بعد از عمل ۳-۲ بار در هفته از عدم كنترل موردي گاز روده شاكي بودند كه با درمان دارويي (دايميتيكون) و آموزش تقويت عضلات اسفنكتر مقعد به روش
Biofeedback therapy اين حالت به حداقل رسيد و فعاليت هاي اجتماعي و مدرسه اي را با همسن و سالان خود از سر گرفتند.
نتيجه گيري: اغلب نقص هاي اسفنكتر در ساعت ۱۲ و ۶ بوده كه لازم است جراحان كودكان به هنگام انجام عمل آنوركتوپلاستي دقت كافي را در ترميم عضله اسفنكتر مقعد به كار گيرند.