سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: اولین کنفرانس بین المللی بازرسی فنی و آزمون غیرمخرب

تعداد صفحات: ۱۳

نویسنده(ها):

سید مجید مجتبوی – رئیس واحد بازرسی فنی منطقه ۴ عملیات انتقال گاز
احسان عسکری بجستانی – مهندس ایمنی و بازرسی فنی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مواد-خوردگی شیر

چکیده:

تست های غیر مخرب از جمله توپکرانی هوشمند خطوط لوله مدفون بهترین گزینه بازرسی فنی جهت تعیین عمر باقی مانده و شناسائی نقاط آسیب پذیر خطوط لوله می باشد.
در توپکرانی ( ۱۰۵۸ ) کیلومتر خط انتقال گاز فشار قوی (۱۰۵۰psi) از خانگیران در سرخس تا رشت در شمال و شمال شرق ایران که در سال ۸۵ انجام شد یافته های تجربی ارزشمندی به دست آمد که در این مقاله سعی شده به بخشی از آن اشاره شود .توپکرانی به روش MFL بکار گیری یک متد تست غیر مخرب (Non Destructive Test) به منظور تعیین میزان کاهش فلز (Metal Loss) در خطوط لوله مدفون می باشد.
برخی چالش های پیش روی بهره بردار خطوط انتقال گاز به منظور انجام توپکرانی در خط لوله گازدار وجود دارد و از جمله آن محدودیت در سرعت حرکت پیگ در خط به منظور به دست آوردن یافته های دقیق و متعاقب آن کاهش اجتناب ناپذیر جریان گاز (FLOW) است.
در این مقاله علاوه بر موارد فوق این مطالب مورد اشاره قرار می گیرد؛اصول کار توپک هوشمند مغناطیسی و مکان یابی توپک با استفاده از مگنت های ثابت و سیار , اقدامات قبل از توپکرانی از جمله آماده سازی خط لوله , اطلاعات عملیاتی توپک,نحوه ارزیابی عیب, نتایج آماری حاصل از توپکرانی هوشمند,مشکلات مشاهده شده در عملیات توپکرانی ,نقاط ضعف و قوت توپک رانی الکترونیکی MFL در خط لوله ، گراف ها و منحنی های به دست آمده از پیگرانی.