مقاله آنسفالوپاتي کشنده توکسيک يا سندرم ايکايري در اسهال شيگلائي کودکان گزارش سه مورد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در 1389 در مجله علمي پزشكي جندي شاپور از صفحه 199 تا 203 منتشر شده است.
نام: آنسفالوپاتي کشنده توکسيک يا سندرم ايکايري در اسهال شيگلائي کودکان گزارش سه مورد
این مقاله دارای 5 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سندروم ايکايري
مقاله شيگلا
مقاله اسهال خوني
مقاله کودکان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: معصومي اصل حسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سندروم ايکايري يا انسفالوپاتي کشنده توکسيک از عوارض نادر اسهال شيگلائي در کودکان مي باشد که تاخير در تشخيص و درمان با مرگ و مير بالايي همراه است.
معرفي موارد: در اجراي برنامه کشوري نظام مراقبت بيماري هاي منتقله از غذا و در ميان موارد اسهال هاي خوني شيگلائي گزارش شده به مرکز مديريت بيماري ها سه کودک 9، 8 و 4 ساله مبتلا به اين سندرم تشخيص داده شدند. اين کودکان با شکايت تب شديد، اسهال خوني، بي قراري، سردرد، کاهش سطح هوشياري، لتارژي، بدون دهيدراتاسيون، بدون اختلال هاي الکتروليتي مراجعه و بستري شدند و در يک سير کاملا سريع و پيشرونده علايم انسفالوپاتي و ورم مغزي تکميل شده و همگي تحت لوله گذاري داخل ناي قرار گرفته و سپس در سير بيماري فوت شدند. در آزمايش مدفوع گلبول هاي سفيد و قرمز فراوان مشاهده گرديد. کشت خون آنها منفي بود و در کشت مدفوع آنها شيگلا رشد کرد که در دو مورد شيگلا فلکسنري بود و در يک مورد گونه آن تعيين نگرديد.
نتيجه گيري: عليرغم مرگ و مير بالا در اين سندرم، با اين حال در کودکان بزرگ تر مشکوک يا تاييد شده گاستروآنتريت شيگلائي، لتارژي و سردرد مي توانند اولين علايم انسفالوپاتي کشنده توکسيک ناشي از شيگلا باشند. تشخيص سريع و درمان مناسب ورم مغزي مي تواند مرگ و مير ناشي از آن را کاهش دهد.