مقاله آيا رنگ كردن با بتادين قبل از عمل جراحي آرتروسكوپي زانو ضروري است؟ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان 1388 در مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك (ره‌ آورد دانش) از صفحه 124 تا 128 منتشر شده است.
نام: آيا رنگ كردن با بتادين قبل از عمل جراحي آرتروسكوپي زانو ضروري است؟
این مقاله دارای 5 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آتروسكوپي زانو
مقاله رنگ کردن
مقاله بتادين
مقاله آماده سازي موضع عمل قبل از عمل

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ناظم خليل اله
جناب آقای / سرکار خانم: محموديان ارسلان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: تاثير آماده سازي محل عمل جراحي با مواد آنتي سپتيك بر روي كاهش عفونت بعد از عمل نامشخص است و درمورد بهترين روش انجام اين كار نيز اختلاف نظر وجود دارد. هدف از اين مطالعه مقايسه روش سنتي دو مرحله اي يعني شستشوي موضع با بتادين اسكراب و سپس رنگ كردن با بتادين، با شستشوي تنها با بتادين اسكراب است.
روش کار: اين پژوهش گذشته نگر بيماراني را كه در دو بيمارستان مختلف توسط يك جراح، تحت آرتروسكوپي زانو قرار گرفته بودند، از نظر ميزان بروز عفونت پس از عمل جراحي مورد مقايسه قرار داده است. در يك بيمارستان پيش از عمل اندام فقط با بتادين اسكراب شستشو مي گرديد و در ديگري علاوه بر اين، پس از آن اندام با بتادين نيز رنگ مي شد. هدف اصلي مشخص كردن افرادي بود كه طي يك ماه بعد از عمل جراحي علايم باليني و آزمايشگاهي عفونت سطحي يا عمقي و مفصلي زانو را بروز دهند.
نتايج: در مجموع 300 بيمار در دو گروه 150 نفري مطالعه شدند. همه اين بيماران فقط تحت اعمال جراحي غير استخواني تشخيصي و درماني قرار گرفته بودند. در هيچ يك از بيماران دو گروه عفونت سطحي يا عمقي و مفصلي زانو مشاهده نشد.
نتيجه گيري: آماده سازي محل عمل جراحي آرتروسكوپي زانو به وسيله شستشوي محل عمل با بتادين اسكراب روش مطمئني براي پيشگيري از عفونت است و مي تواند جايگزين روش مرسوم دو مرحله اي شستشو با بتادين اسكراب به علاوه رنگ كردن با بتادين باشد چرا كه هم زمان عمل جراحي و هم هزينه عمل را كاهش مي دهد.