سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: سومین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران در حوادث غیرمترقبه

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

سیدمحمدمهدی غفوری – دانشجوی کارشناسی عمران دانشگاه قم
محمدرضا معینی – دانشجوی کارشناسی عمران دانشگاه قم

چکیده:

در این مقاله راهکارهایی جهت پیشگیری از اختلالات روانی و استرس در افراد بحران زده ارائه شده است. ازجمله معضلات جوامع در حال توسعه که می تواند آسیب های جبران ناپذیری را برای این کشورها به همراه داشته باشد بحران هایای طبیعی است. بشر کنونی نمی تواند از وقوع زلزله جلو گیری نماید، اما می تواند با بکار گیری یک سری روشها از بوجود آمدن خسارات مالی و فجایع انسانی و همچنین آسیب هایی که ممکن است در طولانی مدت در اثر وقوع زلزله بوجود آید جلو گیری نماید.
اگر تلاش متخصصان پزشکی در قرون گذشته توانست انواع بیماری های فراگیر را ریشه کن کند و جان دهها هزار انسان را نجات دهد، امروز نیز باید این انگیزه در سطوح مختلف جامعه کشور ایجاد شود که با بکار گیری انواع روشهای مدیریت بحران می توانند علاوه بر نجات جان انسانها از طیف گسترده ای از مداخلات روحی و روانی که بعد از زلزله بروز می کند، جلوگیری نمایند.
سازندگی، آبادانی و بازگشت به زندگی عادی از مهمترین نیازهای یک جامعه زلزله زده می باشد، اما همانطور که مطالعات نشان می دهد، اختلالات روانی و استرس از انجام مطلوب این فعالیت ها جلوگیری می نماید.
در ادامه با بررسی دلایل و ریشه های بوجود آمدن اختلالات روانی و معرفی آثار و عوا قب آتی، اهمیت ارائه راهکارهایی جهت پیشگیری از این گونه آثار و عواقب مشخص می شود. برای مطالعه موردی نیز شهر بم مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج این بررسی نشان می دهد اختلالات روانی پس از زلزله بسیار طولانی و گسترده می باشد و آثار و تبعات جبران ناپذیری را بر منطقه پس از زلزله وارد نموده است.