مقاله الكتروشوك درماني در سندرم نورولپتيك بدخيم مقاوم به درمان دارويي: گزارش موردي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهمن 1388 در مجله دانشكده پزشكي از صفحه 817 تا 820 منتشر شده است.
نام: الكتروشوك درماني در سندرم نورولپتيك بدخيم مقاوم به درمان دارويي: گزارش موردي
این مقاله دارای 4 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله الكتروشوك درماني
مقاله سندرم نورولپتيك بدخيم
مقاله اسكيزوفرنيا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: يوسفي ابوالقاسم
جناب آقای / سرکار خانم: عسگري فرشته

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: سندرم نورولپتيك بدخيم واكنش ايديوسنكراتيك به داروهاي نورولپتيك است كه با تب، عدم ثبات اتونوم، سفتي عضلاني، تغيير در هوشياري تظاهر مي يابد. مكانيسم آن بلوك رسپتورهاي دوپاميني در هيپتوتالاموس و نيگرواسترياتوم مي باشد. درمان آن دانترولن، بروموكرپيتين، آمانتادين و الكتروشوك درماني است.
گزارش مورد: بيمار اين گزارش خانم 22 ساله اي است كه با پرخاشگري، رفتارهاي تكانشي و كاهش نياز به خواب به اورژانس بيمارستان روزبه ارجاع و با تشخيص اسكيزوفرنيا بستري مي شود. با تجويز هالوپريدول تزريقي دچار تب بالا، تعريق و سفتي عضلاني مي گردد. با تشخيص سندرم نورولپتيك بدخيم تحت درمان با دانترولن، بروموكريپتين و آمانتادين قرار مي گيرد. علي رغم فروكش كردن تب، ساير علايم برطرف نمي گردد. با توجه به مدارك موجود درباره تاثير الكتروشوك درماني، بيمار تحت الكتروشوك درماني قرار مي گيرد.
نتيجه گيري: با توجه به پاسخ سريع بيمار و موارد اندك گزارش مشابه در جمعيت ايراني و مشكلات درمان دارويي اين مورد جهت مطالعه بيشتر درباره كاربرد الكتروشوك درماني در درمان سندرم نورولپتيك بدخيم معرفي مي گردد.