مقاله بررسي اثرات مشارکت هاي شهروندي در بهبود خدمات شهري با تاکيد بر بازارهاي روز (مطالعه موردي: کلان شهر مشهد) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان 1390 در فضاي جغرافيايي از صفحه 1 تا 26 منتشر شده است.
نام: بررسي اثرات مشارکت هاي شهروندي در بهبود خدمات شهري با تاکيد بر بازارهاي روز (مطالعه موردي: کلان شهر مشهد)
این مقاله دارای 26 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مشارکت
مقاله شهروندان
مقاله شهرداري
مقاله خدمات شهري
مقاله بازار روز
مقاله مشهد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صالحي فرد محمد
جناب آقای / سرکار خانم: علي زاده سيددانا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ضرورت عملياتي شدن راهبرد گذر از «تصدي گري» به «واگذاري امور و وظايف» از جانب شهرداري ها در کلان شهرها، نگرش مشارکتي به فعاليت هاي عمراني و خدماتي را تقويت کرده است، اما پاسخ به چگونگي بهره مندي از مشارکت هاي شهروندي سبب شد تا در اين مقاله ضمن تشريح ابعاد پيدا و پنهان مشارکت هاي شهروندي در ايجاد و نگهداري بازارهاي روز ميوه و تره بار، مواد لبني و پروتئيني در شهر مشهد، کليه فرايندها و عوامل تاثيرگذار، نحوه مداخله شهروندان و تعامل آنها با شهرداري مورد بررسي قرار گيرد. نتايج اين مقاله که بر مبناي روش تحقيقي توصيفي-تحليلي با اتکا به مطالعات پيمايشي و ميداني و تحليل ثانويه به رشته تحرير در آمده است گوياي آن است که:
-1ميزان مراجعه و خريد شهروندان کلان شهر مشهد از 48 درصد در سال 1385 به بيش از 65 درصد در حال حاضر افزايش يافته که بدون شک يکي از مهم ترين دلايل آن توجه مسوولان و مديران شهري و شهرداري به خواسته هاي شهروندان و بسترسازي جهت مشارکت شهروندان در پروسه مکان يابي، احداث و بهره برداري از بازارهاي روز بوده است.
-2بر اساس مشاهدات ميداني در سال جاري نسبت به سال 1385، مشارکت شهروندان در فرايند استانداردسازي خدمات شهري بويژه در بازارهاي روز به بهبود خدمات اين بازارها (تنوع محصولات عرضه شده، ارتقاي کيفي و بهداشتي محصولات و حتي بهبود شاخص هاي کالبدي-فيزيکي بازارها و…) منجر شده است (مشارکت هاي شهروندي در قالب کمک هاي فکري و فني، کمک هاي مالي، همکاري در اجرا، مشارکت در سرمايه گذاري و…. بوده است).
-3ميزان مشارکت شهروندان در خصوص بازار روز در مناطق شهري شهر مشهد متفاوت مي باشد به نحوي مناطق 1 و 2 و 10 حداکثر مشارکت و مناطق 3 و 8 و 9 و 11 داراي مشارکت متوسط و ساير مناطق داراي حداقل مشارکت بوده اند.