مقاله بررسي تطبيقي ساختار داستان هاي شير و گاو در كليله و دمنه و افراسياب و سياوش در شاهنامه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار 1388 در شعر پژوهي (بوستان ادب – علوم اجتماعي و انساني ) از صفحه 73 تا 89 منتشر شده است.
نام: بررسي تطبيقي ساختار داستان هاي شير و گاو در كليله و دمنه و افراسياب و سياوش در شاهنامه
این مقاله دارای 17 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كليله و دمنه
مقاله شاهنامه فردوسي
مقاله شير
مقاله گاو
مقاله افراسياب
مقاله سياوش
مقاله ادبيات تطبيقي
مقاله ساختار داستان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسام پور سعيد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
درباره ساختار و منشا قصه ها و اسطوره هاي ملت هاي مختلف جهان آثار گوناگوني پديد آمده است. برخي از پژوهش گران با نگاهي تطبيقي آثار دو يا چند قوم را با يكديگر مقايسه كرده اند. از آن جا كه هندي ها و ايرانيان از گذشته هاي دور پيوندهاي فراوان فكري، جغرافيايي و تاريخي داشته اند، زمينه هاي بسياري نيزبراي پژوهشگران علاقه مند به بررسي آثار اين دو قوم فراهم آمده است. بي گمان «پنجاتنترا» و «شاهنامه فردوسي»، دو اثر مهم و باستاني نزد مردم هند و ايران است و اين دو اثر،در فرهنگ دو ملت جايگاه ويژه اي دارند.
در اين مقاله كوشش شده با نگاهي ساختاري، اجزاي ساختار داستان هاي افراسياب و سياوش در شاهنامه و شير و گاو در كليله و دمنه مقايسه شود. درخور توجه است كه اين اجزا به گونه اي شگفت انگيز با يكديگر مشابه اند. گفتني است، كوشش شده اگر تفاوت هايي ميان روايات گوناگون از اين دو داستان وجود دارد، بازنموده شود. هم چنين به دليل هم مانندي فراوان داستان شير و شتر پرهيزگار در مرزبان نامه و شير و شغال در كليله ودمنه به شباهت هاي دو داستان اخير نيز اشاره شود و در پايان با توجه به ساختار بسيار مشابه دو داستان، تحليلي نيز ارايه گردد.