مقاله بررسي و تعيين آلودگي هاي ليشمانيائي در جوندگان مخزن بيماري ليشمانيوز جلدي روستايي در منطقه ترکمن صحرا، شهرستان گنبد، استان گلستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان 1388 در مجله دانشگاه علوم پزشکي گيلان از صفحه 30 تا 38 منتشر شده است.
نام: بررسي و تعيين آلودگي هاي ليشمانيائي در جوندگان مخزن بيماري ليشمانيوز جلدي روستايي در منطقه ترکمن صحرا، شهرستان گنبد، استان گلستان
این مقاله دارای 9 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ليشمانياي ماژور
مقاله رومبوميس اپيموس
مقاله مريونس ليبيكوس و مريونس پرسيكوس
مقاله استان گلستان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پرويزي پرويز
جناب آقای / سرکار خانم: هدايتي مجتبي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: ليشمانيوز جلدي روستايي، بيماري مناطق گرمسيري است که عامل آن ليشمانيا ماژور (ميجر) ناقل آن پشه خاکي و مخازن آن جوندگان هستند. ترکمن صحرا پس از اصفهان، دومين منطقه مهم اندميک اين بيماري در ايران است.
هدف: تعيين عامل بيماري در مخازن بيماري است که حاصل از مشکلات صيد مخزن، دوري منطقه مورد مطالعه از مناطق شهري، مشکلات نمونه برداري  و روندهاي بعد از آن که حتي با روش هاي متداول آزمايشگاهي در سال هاي اخير از منطقه انجام نشده است.
مواد و روش ها: براي صيد جونده از تله هاي زنده گير و خيار و خرما براي طعمه گذاري استفاده شد. بخشي از سروزيته  گوش جوندگان به محيط کشت NNN انتقال داده شد، بخشي براي تهيه لام مستقيم و جستجوي آماستيگوت هاي انگل و بخشي ديگر به صورت سوسپانسيون براي تزريق به حيوان حساس آزمايشگاهي (BALB/c) بکار رفت و نيز از بيوپسي  استفاده شد.
نتايج: از 40 سر جونده صيد شده 27 سر رومبوميس اُپيموس، 12 سر مريونس ليبيکوس و 1 سر مريونس پرسيکوس تشخيص داده شدند.  از اين تعداد، 5 سر جونده در آزمايش هاي متداول آزمايشگاهي آلودگي ليشمانيايي داشتند که 3 سر جونده متعلق به  مريونس ليبيکوس، يک سر رومبوميس اُپيموس و 1 سر مريونس پرسيکوس بوده اند.
نتيجه گيري: با اين يافته هاي جديد
 بايد علاوه بر رومبوميس اُپيموس، مريونس ليبيکوس و مريونس پرسيکوس هم به عنوان مخازن بيماري در منطقه مورد مطالعه  مد نظر قرار گيرند.