سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: چهارمین همایش ملی تجارت الکترونیک

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

امیررضا مهربان – دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه شیراز ، مشاور IT
ناهید مژدهی – دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه شیراز ،محقق ، مر
منصور امینی لاری – استادیار مهندسی و علوم کامپیوتر، دانشگاه شیراز

چکیده:

بازار بورس اوراق بهادار، مکانی فیزیکی است که در آن سهام شرکتهای گوناگون تولیدی، خدماتی و سرمایه گذاری داد و ستد می شود. میتوان گفت که یکی از مهمترین اهداف این بازار جمع آوری سرمایه های جزئی و پراکنده و انباشت آن برای تجهیز منابع شرکتها میباشد.
به نظر میرسد، سیستم موجود برای معاملات سهام در بورس کارا نبوده و نیازمند به نگرش جدید و سازگار با فناوریهای نوین میباشد. با استفاده از امکانات سیستم اتاق پایاپای الکترونیکی(ACH) 4) که اکنون در بانک مرکزی در حال پیادهسازی می-باشد و روشهای نوین تجارت الکترونیکی، خریداران و فروشندگان سهام میتوانند از مزایای سیستم بهرهمند شده و کلیه معاملات خود را بصورت الکترونیکی انجام دهند. با توجه به اهمیت انتشار سهام در اقتصاد کشور، که مهمترین آنها کنترل حجم پول، نقدینگی و تورم میباشد، در این مقاله سعی میشود، به بررسی روال کنونی خرید و فروش سهام و اتاق پایاپای پرداخته و در نهایت با توجه به نقش تجارت الکترونیکی در افزایش بهره وری و سرعت در انجام معاملات، مدلی برای خرید و فروش سهام بصورت الکترونیکی ارائه شود. بکارگیری این مدل بطور منطقی(طراحی منطقی) و همراه کردن آن با فناوری اطلاعات بطور فیزیکی (طراحی فیزیکی) می- تواند در عرضه و تقاضای سهام نقش موثری ایفا کند.
از مزایای مدل ارائه شده میتوان به: مستقل بودن خرید و فروش الکترونیکی سهام از نظر بعد زمانی، مستقل بودن خرید و فروش الکترونیکی سهام از نظر بعد مکانی، در اختیار قرار دادن فرصت برابر برای همه معامله گران سهام، هزینه اندک معاملات برای خریداران و فروشندگان و … اشاره نمود. این مزایا در این مقاله در جای خود به تفصیل مورد بررسی قرار خواهند گرفت.