سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: اولین کنفرانس لوله و صنایع وابسته

تعداد صفحات: ۲۲

نویسنده(ها):

چکیده:

امروزه صنعت نفت و گاز درجهان یکی از مهمترین وحیاتی ترین صنایع موجود می باشد. با پیشرفت علم و دانش و کشف منابع جدید انرژی خورشیدی و انرژی هسته ای هنوز هم بدون شک سوخت فسیلی به جهت هزینه، سهولت مصرف و تبدیل به انرژی، فراوانی کاربرد و بسیاری مزایای دیگر منبع انرژی بی رقیت در جهان است.
پس از اینکه چاه های نفت و گاز حفرگردیند و ملزومات بهره برداری بر روی آنها نصب شد باید برای انتقال به مراکز پالایشی صنعتی و مصرفی از خطوط لوله برای این امر استفاد ه شود. خطوط انتقال همانند رگهای بدن انسان، ماده حیاتی صنایع را به مراکز صنعتی، مصارف خانگی و پایگاه های صادراتی منتقل می کنند. بدیهی است امر مربوط به حطوط انتقال نفت و گاز، خود یکی از با اهمیت ترین مسایل در صنعت است. طراحی، نصب، تعمیرات و حفاظت خطوط لوله از عمده ترین مسایل در این زمینه می باشد.
پس از این اینکه خط لوله ای نصب و به بهره برداری رسید، عوامل گوناگونی از جمله خوردگی، خرابی لوله و گرفتگی خط، تعمیر خط لوله را ضروری می سازد. درهنگام نگهداری خط و حفاظت از آن در برابر عوامل مخرب از وسایل مختلفی برای جلوگیری و یا به تعویق انداختن خرابی لوله ها استفاده می شود، یکی از پر کاربردترین این وسایل پیگ (توپک pig) می باشد.
پیگ (pig) وسیله ای است که به شکلهای مختلف و بسته به نیاز ساخته می شود. به منظور استفاده از آن، پیگ را در ابتدای خط قرار داده و بوسله فشار سیال پشت آن به جلو میرانند و در انتها از خط خارج می کنند.