مقاله بسيج هاي رسانه اي اطلاع رساني آموزشي و پيشگيري از حوادث ترافيکي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان 1388 در پژوهش هاي مديريت انتظامي (مطالعات مديريت انتظامي) از صفحه 252 تا 267 منتشر شده است.
نام: بسيج هاي رسانه اي اطلاع رساني آموزشي و پيشگيري از حوادث ترافيکي
این مقاله دارای 16 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آموزش همگاني ترافيک
مقاله حوادث ترافيکي
مقاله بسيج اطلاع رساني – آموزشي
مقاله بسيج رسانه هاي جمعي
مقاله آموزش سلامت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سليمان اختياري يلدا
جناب آقای / سرکار خانم: شمس محسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: يکي از بالاترين ميزان هاي مرگ و مير ناشي از تصادفات رانندگي در جهان متعلق به ايران است. استفاده از بسيج هاي اطلاع رساني آموزشي با کمک رسانه هاي جمعي براي کاهش رفتارهاي خطرناک رانندگي همواره مورد توجه متخصصان بخش سلامت بوده است. بررسي نتايج اين بسيج هاي اطلاع رساني آموزشي در زمينه پيشگيري از بروز حوادث ترافيکي در جوامع مختلف مي تواند ما را در انتخاب راهکاري مناسب براي کاهش ميزان رفتارهاي خطرناک رانندگي و مرگ و مير و ناتواني ناشي از اين حوادث موثر است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه مروري، با جستجو در دو بانک اطلاعاتي الکترونيکي معتبر PubMed و EBSCO و با استفاده از کلمات کليدي مرتبط و نيز بررسي فهرست منابع و جستجوي مقالات نويسندگان کارشناس در اين زمينه، مقالاتي انتخاب و تحليل شد که به بررسي نتايج اجراي بسيج هاي اطلاع رساني آموزشي در پيشگيري از تصادفات رانندگي در رانندگان، سرنشينان خودروها، موتورسيکلت سواران، دوچرخه سواران و عابرين پياده پرداخته اند.
يافته ها: طراحي و اجراي درست اين بسيج ها منجر به دستيابي کم هزينه تر به گروه بزرگتري از مخاطبان پيام هاي آموزشي مي شود. تحليل اقتصادي تاثيرات چنين برنامه هايي نشانگر کسب منافع اجتماعي بيشتر در مقايسه با هزينه هاي صرف شده براي آنهاست.
نتيجه گيري: موفقيت چنين برنامه هايي به همراهي برنامه هاي تکميل کننده مدرسه محور و جامعه محو بستگي دارد. حضور متخصصين آموزش سلامت در کنار اصحاب رسانه در فرآيند طراحي برنامه ها، کارايي و اثربخشي اين اقدامات را افزايش مي دهد.