مقاله جهاني شدن و هويت اقوام ايراني با تاکيد بر مولفه هاي زبان و آداب و رسوم که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان 1387 و بهار 1388 در پژوهش سياست نظري (پژوهش علوم سياسي) از صفحه 129 تا 156 منتشر شده است.
نام: جهاني شدن و هويت اقوام ايراني با تاکيد بر مولفه هاي زبان و آداب و رسوم
این مقاله دارای 28 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جهاني شدن
مقاله زبان
مقاله آداب و رسوم
مقاله قوميت
مقاله اقوام
مقاله هويت قومي
مقاله ايران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نساج حميد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
برخي بر اين باورند که با توجه به رشد روزافزون جهاني شدن، هويت هاي خرد قومي ناگزير در فرهنگ واحد جهاني مستحيل خواهند شد. اما گروهي ديگر معتقدند که جهاني شدن نه تنها باعث از بين رفتن قوميت ها نخواهد شد، بلکه با ابزاري که در اختيار آنها قرار مي دهد، موجبات رشد خودآگاهي قومي را فراهم کرده، منجر به تقويت جنبش هاي قومي مي شود؛ لذا براي بررسي تاثير جهاني شدن بايستي مولفه هاي هويت قومي بررسي شود. در اين مقاله فرهنگ هويت هاي قومي بررسي و اين فرضيه طرح شده که جهاني شدن در کوتاه مدت، هويت هاي قومي را برجسته مي سازد و ممکن است به جنبش هاي قومي نيز منجر شود، اما در نهايت به همانندسازي خرده فرهنگ ها در فرهنگ مسلط منجر خواهد شد؛ اين فرآيند همانندسازي با فراز و فرود همراه خواهد بود. فرهنگ هاي داراي ويژگي هاي ذيل در فرهنگ مسلط ادغام نمي شوند: قدرت و حمايت دولتي، وجود ميراث غني مکتوب، پيوستگي با مذهب، عدم انحصار به يک کشور خاص، وجود پتانسيل هاي جهاني. فرهنگ و زبان خاص هر يک از اقوام ايراني ـ به جز زبان فارسي ـ اين مولفه ها را ندارند يا در آن ضعيف هستند.
افول زبان و آداب و رسوم اقوام، لزوما به معناي اضمحلال هويت قومي نيست و افراد آن قوم مي توانند تعاريف جديدي از هويت قومي خويش بيان کنند.