سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: پانزدهمین کنفرانس سالانه مهندسی مکانیک

تعداد صفحات: ۲۱

نویسنده(ها):

سیدمحمد مهیمنی – دانشجوی سال آخر مهندسی مکانیک دانشگاه بیرجند
مجید عباسی – مهندس مکانیک از دانشگاه بیرجند

چکیده:

با توجه به مشکل بودن جداسازی کلاله از گل زعفران و همچنین کاهش یافتن کیفیت آن در حین جداسازی بوسیله نیروی انسانی، بر آن شدیم تا با مکانیزه کردن عملیات جداسازی این مشکلات را کاهش دهیم. از طرف دیگر با توجه به افزایش اهمیت این گیاه در مصارف خوراکی وصنعتی و مخصوصا دارویی و نیز افزایش میزان کشت آن و نبود نیروی انسانی کافی، مکانیزه کردن آن امری ضروری می نماید.
در این دستگاه(ثبت ا ختراع به شماره 36011) با استفاده از وسایل ساده و قابل دسترس ، هزینه ساخت بسیار کم تخمین زده می شود.
پس از جمع آوری گلها و قرار دادن آن درداخل یک محفظه منفذدار، گلها را از طریق نوار نقاله به سمت دستگاه هدایت می کنیم. در مسیر راه با استفاده از دستگاه ساخته شده ضمن استانداردسازی آنها با توجه استانداری که برای آن تعریف می کنیم، گلها را به صورت تک تک به سمت دستگاه هدایت می کنیم (این دستگاه قبلا ساخته شده و به ثبت رسیده ). گلها به صورت تک تک (دستگاهی که بتواند گلها را به صورت تک تک بردار نیز ساخته شده است) در ارتفاع 125cm وارد تونل هوا و از آن جا به داخل قیف دو تکه فرو می افتد. به دلیل اینکه کل به طور کامل در محل مورد نظر قرار گیرد قیف دو تیکه باز شده و گل به طور کامل در حلقه جای می گیرد. سپس بوسیله چهار بازو که مکانیزم آن در شرح دستگاه آمده است عملیات جداسازی کلاله از گل انجام می گیرد.
لازم به توضیح است که در این دستگاه دو بازوی B ,D (که در شکل نشان داده خواهد شد) دارای دو درجه آزادی و سایر بازوها دارای یک درجه آزادی اند.