مقاله سنجش مهارت باليني پرستاران بيمارستان هاي وابسته به يكي از دانشگاه هاي علوم پزشكي شهر تهران در شرايط بحراني در سال 1386 که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان 1387 در پرستاري مراقبت ويژه IRANIAN JOURNAL OF CRITICAL CARE NURSING (IJCCN) از صفحه 5 تا 8 منتشر شده است.
نام: سنجش مهارت باليني پرستاران بيمارستان هاي وابسته به يكي از دانشگاه هاي علوم پزشكي شهر تهران در شرايط بحراني در سال 1386
این مقاله دارای 4 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مهارت باليني
مقاله پرستاران نظامي
مقاله شرايط بحراني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ميرزايي محمد
جناب آقای / سرکار خانم: فيضي فخرالدين
جناب آقای / سرکار خانم: عبادي عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اهداف: پرستاري از زيرسيستم هاي مهم سيستم بهداشت و درمان براي اقدام در شرايط بحراني است؛ چرا كه پرستاران از اولين افرادي هستند كه در هنگام وقوع بلايا در صحنه حاضر شده و خدمات ارايه مي نمايند. هدف از اين مطالعه بررسي ميزان مهارت باليني پرستاران نظامي در شرايط بحراني است.
روش ها: از سه بيمارستان بقيه اله (عج)، نجميه و جماران در سال 1386 به كمك پرسش نامه، داده هاي لازم جمع آوري گرديد. داده هاي جمع آوري شده وارد رايانه شده و با كمك نرم افزار SPSS 11.5 و با استفاده از آمار توصيفي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: در اين مطالعه پرستاران بر اساس امتيازات كسب شده در مجموع مهارت هاي باليني در سه گروه ضعيف (داراي امتياز كمتر از 79)، متوسط (داراي امتياز 80 تا 125) و خوب (داراي امتياز بالاتر از 125) تقسيم بندي شدند. بر اين اساس، 14% نمونه ها داراي رتبه ضعيف، 64.5% داراي رتبه متوسط و 21.5% داراي رتبه خوب بودند.
نتيجه گيري: يكي از مهم ترين نيازهاي پرستاران، آموزش مهارت هاي باليني است. با توجه به بررسي نتايج مشخص شد كه پرستاران مورد مطالعه با اكثر مهارت هاي مورد نياز در شرايط بحراني كه دانش و تجربه عملي بالايي مي طلبد، فاصله دارند و نياز به آموزش مهارت هاي لازم در شرايط بحراني و اورژانسي كاملا مشهود است.