مقاله نقش زمين و مسکن در توسعه فضايي – کالبدي شهر تبريز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان 1388 در فضاي جغرافيايي از صفحه 157 تا 175 منتشر شده است.
نام: نقش زمين و مسکن در توسعه فضايي – کالبدي شهر تبريز
این مقاله دارای 19 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اقتصاد شهري
مقاله توسعه فضايي و کالبدي شهر
مقاله زمين و مسکن
مقاله شهر تبريز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: هاديلي بهمن
جناب آقای / سرکار خانم: مهرزاد جمال

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مسكن به عنوان يكي از نيازهاي اساسي در تمام دوران حيات انسان، از مسايل مهم اقتصادي و اجتماعي جوامع مختلف بوده و مي باشد. مشكل مسكن را در ايران مي توان با بالا رفتن سريع قيمت واحدهاي مسكوني و اجاره بها براي آنها، مخصوصا در سطح شهرها احساس نمود. شهر تبريز همانند ساير شهرهاي بزرگ كشور از مسايل مختلفي همچون تمركز بسيار بالاي جمعيت، گراني قيمت زمين و مسكن و افزايش اجاره بها رنج مي برد كه نه تنها شهر را براي تامين مسكن اقشار مياني و كم درآمد جامعه با مشكل مواجه نموده، بلكه ساخت و سازهاي جديد در زمين هاي اطراف و مجموعه سازي هاي مختلف در داخل و خارج شهر در توسعه و رشد كالبدي ـ فضايي شهر به طور چشم گير تاثير گذار شده اند. بنابراين، بكارگيري سياست هاي مناسب مسكن در شهر تبريز جهت رفع كمبودهاي فعلي و برآورد نيازهاي آينده امري ضروري بوده و از جايگاه بالايي برخوردار مي باشد.
توسعه فضايي و كالبدي كلانشهرها، تحت تاثير بازار زمين و مسكن بوده است. طي پنجاه سال گذشته، رشد فزاينده جمعيت، بازار زمين، مسكن و ساختار فضايي شهر را به شدت تغيير داده است. تعداد ساختمان هاي مسكوني نوساز و يا در حال احداث تابع عواملي چون، قيمت زمين، زيربنا و اجاره بها مي باشد. ساختمان هاي مسكوني سه طبقه يا بيشتر، عمدتا در فضاهايي از شهرها متراكم شده اند كه قيمت زمين، مسكن و اجاره بها بيشتر بوده است. شاخص هاي فضايي ـ كالبدي شهرها به تبع تغيير در قيمت زمين، زيربنا و اجاره بهاي واحدهاي مسكوني تغيير کرده است.