مقاله نقش و طرح در گليم نقش برجسته ايلام که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز – زمستان 1387 در مطالعات هنر اسلامي از صفحه 99 تا 116 منتشر شده است.
نام: نقش و طرح در گليم نقش برجسته ايلام
این مقاله دارای 18 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گليم نقش برجسته
مقاله استان ايلام
مقاله صنايع دستي
مقاله طرح و نقش و كاربرد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فراست مريم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
از آن جايي که مردم استان ايلام از روزگاران گذشته با انواع فرآورده هاي دستي و بافته هاي سنتي انس و عادت داشته اند، طبعا زمينه اي مناسب در روند رشد صنعت دستي اين منطقه مهيا بوده است. استان ايلام مانند هر استان ديگري، داراي صنايع دستي مخصوص به خود است كه از مهم ترين و جذاب ترين آن ها گليم نقش برجسته است که منحصر به فرد و مخصوص همين منطقه مي باشد. فعاليت توليدي صنايع دستي در جامعه عشايري، عمدتا به وسيله زنان انجام مي شود و جنبه کاربردي آن بيشتر از جنبه هنري اش است و اکثرا جنبه خود مصرفي داشته و منبع درآمدي محسوب مي شده است.
بي شك گليم نقش برجسته در استان ايلام از اهميت شاياني برخوردار است، چه از نظر فرهنگي به دليل انعكاس نقش هاي اصيل و سنتي اين مرز و بوم و چه از نظر اقتصادي، كه باعث تقويت اقتصاد منطقه مي شود. دستيابي به اين هدف مهم، مستلزم شناخت فرآيند صنايع دستي و عوامل موثر در ايجاد تنوع آن ها و نيز آثار اجتماعي آن است. همچنين بايد يادآوري كرد كه صنايع دستي از مهمترين فعاليت هاي اقتصادي اجتماعي در استان ايلام به شمار مي رود و نقش بسيار مهمي در اقتصاد خانواده و در سطح كلان، در توسعه پايدار استان دارد. اين مقاله ابتدا به معرفي استان ايلام و زندگي عشاير آن مي پردازد و سپس ويژگي هاي گليم نقش برجسته ايلام از نظرگاه رنگ و نقش و طرح را مورد بررسي قرار مي دهد.
در بررسي گليم نقش برجسته، پاسخ به سوالات زير مدنظر است:
1- ويژگي و شاخصه اصلي نقش و طرح در گليم نقش برجسته ايلام كدام است؟
2- آيا نوع بافت گليم نقش برجسته در نوع كاربرد آن موثر است؟
جهت پاسخ دادن به سوالات و رسيدن به اهداف فوق الذكر بر اساس نقش مايه ها، طرح ، رنگ، نوع بافت، کاربرد و ويژگي هاي شاخص اين هنر مورد بررسي قرار مي گيرد.