سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: نهمین همایش حمل و نقل ریلی

تعداد صفحات: ۱۳

نویسنده(ها):

فرشید کریمی – فوق لیسانس مدیریت صنایع، مرکز تحقیقات راه آهن

چکیده:

اصل کرامت انسانی و احترام به عقول و استفاده از نظرات دیگران ،از اصول اساسی مدیریت اسلامی است چنانکه در کلام خداوند متعال آمده است " و شاورهم فی الامر فاذاعزمت فتوکل علی الله "(آل عمران آیه 159).
یکی از روشهای نوین در مدیریت سازمانی دولتی و خصوصی استقرار سیستم مدیریت مشارکتی می‌باشد. یکی از ابزارهای مهم این سیستم، نظام پیشنهادات است که متکی بر مشارکت کارکنان سازمان در فرآیند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی می‌باشد. اصولاً در هر سازمانی می‌توان برای انجام امور به راه حلهای بهتر و موثرتر از آنچه که در حال حاضر معمول است دست یافت نقطه آغاز این دستیابی تفکر صحیح و منطقی درباره اهداف و امکانات بالقوه و بالفعل و شناخت خلاءهای موجود و شرایط درونی و بیرونی حاکم بر عملکرد تشکیلات و اثرگذار بر این عوامل است، بطوریکه از امکانات و شرایط موجود برای ارائه خدمات و تولید محصول استفاده بهینه بعمل آید.
اینگونه بهره‌گیری را ممکن است از دیدگاه بهبود کیفیت محصول و خدمات، کاهش قیمت تمام شده، افزایش تولید، کاهش هزینه‌ها و تقلیل ضایعات، جایگزینی مواد اولیه قابل دسترس، فعالیت‌های یکنواخت روزمره و ایجاد زمینه‌های مساعد جهت بروز خلاقیت‌ها و استعدادهای پرسنل نگریست.به منظور تحقق اهداف مورد نظر میبایستی اندیشه‌های افراد دست‌اندرکار در قالب طرح و پیشنهاد مورد توجه قرار گرفته و بصورت سیستماتیک و نظام یافته ارزیابی و به مورد اجرا گذاشته شود.نظام پیشنهادات Suggestion system بعنوان یکی از اصلی‌ترین پایه نظام بهبود مستمر مطرح بوده و در اکثر کشورها صنعتی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.