مقاله پاسخ به شبهه هاي احمد الکاتب در موضوع احاديث دوازده امام (ع) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز 1387 در مشرق موعود از صفحه 35 تا 66 منتشر شده است.
نام: پاسخ به شبهه هاي احمد الکاتب در موضوع احاديث دوازده امام (ع)
این مقاله دارای 32 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله احاديث دوازده امام (ع)
مقاله شبهه هاي احمد الکاتب
مقاله تولد و وجود امام زمان (عج)
مقاله شبهه در امامت
مقاله شبهه هاي مهدوي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جعفري جواد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شيعيان و اهل تسنن احاديثي را به تواتر روايت کرده اند که بنابر آنها، پيامبر(ص) جانشينان خود را دوازده نفر خوانده است. اين احاديث که از دلايل اثبات تولد و وجود حضرت حجه بن الحسن العسکري (عج) به شمار مي روند، به اختصار «احاديث دوازده امام» (خليفه) ناميده مي شود. البته برخي از روايت هاي اهل تسنن و اکثر روايت هاي شيعيان علاوه بر شمار جانشينان، اسامي، صفات و ويژگي آنان را نيز بيان کرده اند. معرفي قائم دوازدهم، خبر از غيبت و کيستي پدر و جد ايشان، از مهم ترين نکاتي است که اين روايت ها بدان پرداخته اند.
اين احاديث به دو گونه بر تولد و وجود حضرت حجت (عج) دلالت دارند: يکي به صورت عام يعني استدلال به همان عدد دوازده که شيعه و سني بر آن اتفاق دارند و ديگري، استدلال به اسامي، صفات و مشخصاتي که در متن روايات آمده و بنابر آنها، امام دوازدهم همام قائم (عج) ياد شده است.
احمد الکاتب در پي انکار وجود حضرت حجه بن الحسن العسکري (عج) شبهاتي را درباره احاديث دوازدهم امام در افکنده است. وي اين احاديث را جعلي و ساخته قرن چهارم ياد مي کند تا از اين رو، استناد به اين احاديث را ناپذيرفتني خواند.