سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: دومین همایش مقابله با سوانح طبیعی

تعداد صفحات: ۱۱

نویسنده(ها):

محمد شیرعلی شهرضا – دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر، دانشگاه صنعتی شریف
سجاد شیرعلی شهرضا – دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر، دانشگاه صنعتی شریف

چکیده:

زلزله یکی از پدیده های طبیعی است که سالانه تلفات زیادی را در پی دارد . در صورتی که بتوان در ساعات اولیه ی رخداد زلزله اقدام به نجات مصدومان کرد، می توان به طور چشمگیری از میزان تلفات ناشی از زلزله کاست . به منظور یافتن محل مصدومان زلزله در زیر آوار، روش های مختلفی پیشنهاد شدهکه بعضی از آنها بسیار هزینه بر و زمان بر بوده و در کشورهای در حال توسعه قابل اجرا نیستند.
در این پروژه با استفاده از تلفن همراه و بهره گیری از سرویسپیام کوتاه متنی، روشی برای نجات مصدومان زلزله ارائهشده است. در این روش مرکز امداد زلزله پیام کوتاه متنی برای همه ی افراد منطقه زلزله زده فرستاده و درمورد وضعیت افراد سوال می کند. برنامه ی مخصوص موجود بر روی گوشی تلفن همراه فرد گیرنده پس از دریافت پیام، از کاربرد در مورد وضعیت سلامتی او و نیاز به گروه امداد سوال می کند. در صورت پا سخ ندادنکاربرد یا پاسخمنفی دادن وی، به طور خودکار پیام کوتاه متنی حاوی پیغام کمک و محل کنونی گوشی تلفن همراه برای مرکز امداد ارسال می شودو همچنین گوشی تلفن همراه فرد مصدوم در فواصل معینی اقدام به پخش تعدادی بوق می کند تا تیم نجات و نیز روبات های امدادگر ازمحل مصدوم در زیر آوارها آگاهی یابند. پخش بوق ها دارای الگوی معینی می باشد تا روبات های امدادگیر نیز قادر به تشخیص آنها و شناسایی محل مصدوم باشند. این روش هزینه ی کمی داشته و بر روی بسیاری از تلفن های همراه قابل اجرا است.
این پروژه توسط زبان برنامه نویسی J2ME یا JAVA 2 Micro Editionنوشته شده و بر روی گوشی های مختلفی چون نوکیا 6680 و نوکیا N71اجرا شده است.