مقاله کارايي جراحي (Trans-Obturator Tape TOT) در درمان بي اختياري استرسي ادراري و تاثير آن بر کيفيت زندگي بيماران: مطالعه در 54 بيمار که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اسفند 1388 در مجله دانشكده پزشكي از صفحه 856 تا 862 منتشر شده است.
نام: کارايي جراحي (Trans-Obturator Tape TOT) در درمان بي اختياري استرسي ادراري و تاثير آن بر کيفيت زندگي بيماران: مطالعه در 54 بيمار
این مقاله دارای 7 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جراحي ترانس ابتوراتور (TOT)
مقاله بي اختياري استرس ادراري (SUI)
مقاله کيفيت زندگي (QOL)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قنبري زينت
جناب آقای / سرکار خانم: گودرزي شيرين
جناب آقای / سرکار خانم: شريعت مامك
جناب آقای / سرکار خانم: مشتاقي زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: زماني فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: بي اختياري استرسي ادرار شايع ترين بيماري کاهنده کيفيت زندگي در زنان است هر چند که روش هاي جراحي مختلف تاکنون براي آن به کار رفته است اما هميشه پس از درمان جراحي برخي از مشکلات متاثر کننده کيفيت زندگي برطرف نمي شود لذا با اين فرضيه اين مطالعه به منظور بررسي روش جراحي ترانس ابتوراتور (TOT) در درمان و تاثير آن در بهبود کيفيت زندگي اين بيماران به انجام رسيد.
روش بررسي: 54 بيمار مبتلا به بي اختياري استرسي ادراري (SUI)، تحت جراحي TOT، با و يا بدون جراحي ترميم پرولاپس (در صورت نياز) قرار گرفتند. کيفيت زندگي، قبل و پس از عمل با استفاده از پرسشنامه اختصاصي بي اختياري (I-QOL) بررسي شد. عوارض زودرس و ديررس جراحي همچون پارگي و آسيب به مثانه، حالب و روده، همچنين خونريزي و عفونت ارزيابي و ثبت شدند.
يافته ها: ميزان کلي عوارض حين عمل و عوارض زودرس بعد از جراحي، به ترتيب %5.5 و %3.7 بودند. هيچ موردي ازهماتوم، آسيب مثانه يا روده وجود نداشت. نمرات I-QOL به طور چشمگير پس از جراحي بالاتر بودند. متوسط نمره I-QOL، قبل از جراحي 23.6 و پس از عمل 64 بود (p<0.0001). اين بهبود، ارتباطي به ترميم همزمان کف لگن، يائسگي، بيماري زمينه اي، تعداد زايمان، شاخص توده بدن (BMI) و سن نداشت. بهبود عيني %94.4(Objective) بود (p<0.0001). اکثريت زنان از نتايج عمل رضايت داشتند (بهبود کامل ذهني (p<0.001-%90.7.
نتيجه گيري: اين مطالعه، ثابت مي کند که درمان جراحي بي اختياري ادراري در زنان با روش ترانس ابتوراتور (TOT) براي درمان SUI روش ايمن و مناسبي است، که مي تواند کيفيت زندگي بيماران را نيز ارتقا بخشد.