مقاله کتيبه رباطك که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز 1388 در آموزش مهارت هاي زبان (علوم اجتماعي و انساني شيراز) از صفحه 1 تا 20 منتشر شده است.
نام: کتيبه رباطك
این مقاله دارای 20 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رباطک
مقاله زبان بلخي
مقاله کنيشکا
مقاله کوشان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جعفري دهقي محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کتيبه رباطک در سال 1993 (م.) در تپه اي باستاني در شمال غربي بغلان افغانستان کشف شد. روستاي رباطک در فاصله چهل کيلومتري شمال غربي منطقه باستاني سرخ کتل، نزديک مرز بغلان و سمنگان واقع است. اين کتيبه شامل بيست و سه سطر به زبان بلخي و خط راست گوشه يوناني است. زبان بلخي يکي از زبان هاي ايراني ميانه شرقي است که براي چندين سده در ميان ساکنين مناطق شمالي افغانستان رواج داشته و علي رغم دو سده تسلط اسکندر مقدوني و جانشينان او بر اين سرزمين هيچگاه از رونق آن کاسته نشد. کتيبه رباطک پس از کتيبه سرخ کتل از مهمترين کتيبه هاي زبان بلخي به شمار مي رود که افزون بر ارايه آگاهي هاي ارزشمند در زمينه زبان شناسي تاريخي زبان هاي ايراني، از جهت اشتمال بر داده هاي تاريخي مربوط به عصر کوشانيان از اهميت خاصي برخوردار است.
هدف از نگارش اين مقاله نگاهي تازه به کتيبه رباطک و ارايه حرف نويسي، آوانويسي و ترجمه آن به فارسي همراه با تفسير و فهرستي از ريشه شناسي واژگان آن است. در خلال اين پژوهش نکات تاريخي و زبانشناختي نيز مورد بحث واقع خواهد شد.
در اين پژوهش کتيبه رباطک بر اساس نسخه هايي که نخستين بار از سوي نيکلاس سيمز ويليامز از دانشگاه لندن فراهم شده مورد بررسي قرار مي گيرد. اينجانب در اين پژوهش از روش آوانويسي و حرف نويسي پروفسور سيمز ويليامز استفاده کرده ام.